1 - 3 roky

Nevypočitatelné chutě dětí

V prvních měsících života rostou děti nejrychleji za celý svůj život. Druhý rok života lze často popsat jako období prosazování nezávislosti a je důležité, abyste byla zásadová a důsledná. Je až do nebe volající, jak mohou být chutě dětí ve velmi útlém věku vytříbené. Já si užila své a naprosto chápu maminky, které to 'vzdaly'. Ale věřte mi - vytrvat se vyplatí!

Respektujte potřeby vašeho dítěte, nabízejte a snažte se domluvit na tom, co mu nejlépe vyhovuje. Jděte mu příkladem a kupujte pouze potraviny, které ho chcete naučit jíst. Jezte vždy spolu. Neodměňujte ho žádnými sladkostmi, hlídejte svačinky v takovém rozsahu, aby dítě mělo hlad na hlavní jídlo k obědu a večeři. Snažte se, aby vzhled jídla byl přitažlivý a barevný. Ovoce i zeleninu krájejte či vykrajujte na zábavné kousky. Pokud dítě jídlo odmítá počkejte do dalšího a nic jiného mu mezitím nedávejte. Myslím, že je celkem přínosné trvat na tom, aby dítě jídlo alespoň ochutnalo. I mě se celkem často u dětí stávalo, že si po první lžičce jakoby nastartují trávení a uvědomí si, že mají vlastně hlad a jídlo bez problémů snědly. Děti nenuťte jídlo dojídat. 

V tomto období vařte všechna jídla určená mladším dětem, které váš potomek již podle chuti důvěrně zná, jen jednoduše krájejte na větší kousky, už samozřejmě nemixujte a těstovinové tvary vybírejte různorodé a větší. Dbejte na dostatečný přísun mléčných výrobků, jogurtů, kvalitních sýrů a od dvou let i kravské mléko. Mléčné výrobky obsahují optimální poměr vápníku a fosforu, čím se zlepšuje jejich vstřebatelnost. Opět platí, pokud dítě mléko odmítá nenuťte mu ho. Vězte, že je v mnoha ohledech moudřejší než vy sama...k pití nabízejte pouze čistou vodu nebo neslazené slabé čaje.

Poslední věc. Pokud někam jedete, vařte vy, nebo dítěti vemte uvařené jídlo s sebou. Až do tří let jsem vozila namražené krabičky s jídlem kamkoli jsme jeli, protože opravdu děti často potřebují čas na to zvyknout si na rozdílnou kuchyni. 


Recepty