6 - 9 měsíců

Postupné odstavování

Je čas postupné zavádění pevné stravy. První pyré připravované pro vaše miminko by mělo být řidší a opravdu pečlivě rozmixované. Na vaření i ředění hotového pyré používejte kojeneckou vodu.

Při pečlivém sledování uvidíte, jak neskutečné pokroky vaše miminko během krátké doby udělá. Jakmile začne samo sedět, můžete se společně pustit do světa jídla, pestrých barev a chutí.

Pro začátek si miminko položte do lehátka se zvýšenou opěrkou zad, aby se při prvních pokusech o konzumaci pevné stravy nemohlo zalknout.

Přechod z plného kojení a zavádění první pevné stravy je období plné dobrodružství. Doporučuji začít se sladkým typem zeleniny - karotka, dýně, batáty, máslová tykev a upřednostnit je před ovocem. Ovocné přesnídávky doporučuji zavést až jako odpolední svačinku po měsíci zafixování zeleninových příkrmů k obědu. 

Pořiďte si malý mixér, kterým bude připravené pokrmy rozmělňovat do požadované konzistence. Veškeré recepty uvedené na stránkách jsou vhodné ke zmražení. Najděte si tedy vhodné nádoby do mrazáku a po menším množství si oddělte porce na jednotlivé dny. Pokud se vám povede připravit několik různých pokrmů, můžete je pak podle libosti střídat.

Ze začátku se radí vždy zkoušet jeden druh příkrmu 4 dny za sebou a poté prostřídat s jiným. Je to kvůli vypozorování možných potravinových alergií.

Každou malou porci snědeného oběda vždy po nezbytně dlouhé období doplňte mateřským mlékem. Sama pak vycítíte, kdy je nejvyšší čas nahradit mléčnou porci za plnou dávku připraveného pokrmu.

S přikrmováním zbytečně neotálejte a snažte se jeho začátek načasovat na období šesti měsíců nejpozději. Rozvoj žvýkacích svalů má vliv na další vývoj i vývoj řeči.

Pamatujte, že jakým chutím své dítě naučíte, ty také bude vyžadovat. Nevyplácí se tedy krátkodobé uvažování a kupování hotových přesnídávek ve skleničkách. Krom toho, že obsahují sůl, navíc učíte dítě na stravu, kterou mu jako matka už nikdy nabídnout nebudete moci.

Proto připravujte první kašičky pečlivě ze surovin, které jsou lehce k dostání a počítejte s tím, že chuťově podobná jídla budete časem nabízet svému dítěti stále, jen je prostě nebudete mixovat.


Recepty