Alergie

Ráda bych upozornila, že některé suroviny použité v receptech Česká pediatrická společnost (ČPS) nedoporučuje z důvodu hrozící potravinové alergie. Osobně ale nevidím důvod, proč je dětem nenabízet takže zde běžně naleznete máslo, sýry, mléko, ryby, houby i vejce. Zastávám názor, že by strava dětí měla být především pestrá a bohatá na kvalitní tuky, které potřebují pro rychlý vývoj a růst mozku, takže pokud máte jakékoli rodinné dispozice ke vzniku alergických reakcí buďte samozřejmě uvážlivá, jinak ale určitě vyzkoušejte cokoli se vám bude zamlouvat.

Možné potravinové alergie:

Ryby - ČPS doporučuje sladkovodní ryby až od 18 měsíců a mořské dokonce až od 2 a 1/2 let. Já osobně doporučuji zvykat děti již od prvních příkrmů a od druhé zimy podávat rybí tuk jako doplněk stravy.

Vaječný bílek - ČPS povoluje celá vejce až od 12 měsíců. Žloutek lze do stravy zařadit již v 6 měsících, bílek od 12 měsíců. Osobně dodávám, že bílek je nejkvalitnější bílkovinou pro lidský organismus, kterou doporučuji již před prvním rokem věku.

Obilniny - doporučuje ČPS zavádět od 6 měsíců. Osobně kvůli obsahu lepku doporučuji nejprve rýžové výrobky a s pečivem a obilninami obsahující lepek začít až od 10. měsíce. Vybírejte kvalitní směs vloček a upravujte je povařené v podobě kaší ke snídani či večeři. V tomto období pokud možno ještě kojte.

Sýry - ČPS doporučuje od 8 měsíců a s tím bych souhlasila. Nedávejte dětem sýry plísňové ani tavené. 

Máslo - ČPS nedoporučuje do 12 měsíců vzhledem k tomu, že se jedná o výrobek z mléka. Pokud se u vás v rodině nevyskytla intolerance laktózy nebo alergie na kravské mléko, určitě bych máslo doporučila.

Koření - ČPS nedoporučuje do jídla přidávat do 12 měsíců. Souhlasím - žádná sůl, pepř, ani nic jiného.

Houby - ČPS doporučuje dětem od 3 let. Osobně jsem je začala u dětí přidávat po 1 roce bez problémů. Používejte houby kupované.

Kravské mléko - dle ČPS doporučuje od 3 let. Já vidím jako ideální po 2. roce života podávat ideálně kozí, jinak farmářské kravské pokud dětem zachutná nabízejte také. Alergii byste do té doby už dávno poznala. Vyhýbejte se jen tučným smetánkům do 12 měsíců věku. 

Med - dle ČPS se nedoporučuje podávat do 12 měsíců. Osobně bych byla s medem také opatrná. Ideálně doporučuji sehnat si kontakt na lokálního včelaře a zkusit dětem nabídnout po 2 roce života. 

Arašídy - dle ČPS nedoporučuje do 3 let. Pokud máte dispozice k alergii na ořechy či arašídy, samozřejmě je dítěti nenabízejte. Arašídové máslo je výživná pochoutka a můžete ho kolem doporučovaného věku nabídnout i v tepelně zpracovaných pokrmech (v kombinaci s kokosovým mlékem chutná výborně). Ořechy naopak doporučuji nabízet dětem ihned, jakmile jsou schopné je sami rozkousat. Je to obrovsky výživný a cenný zdroj dobrých tuků důležitých nejen pro vývoj mozku.

Alternativní strava:

Osobně nedoporučuji experimentovat byť jakkoli promyšleně v období těhotenství, kojení ani u malých dětí. Zastávám názor 'od všeho trochu'. Děti si ale obvykle sami nějak řeknou, co chtějí a potřebují.